Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przełom w zdalnej diagnostyce płuc – polski HealthUp podpisał umowę z globalnym liderem branży
Przełom w zdalnej diagnostyce płuc – polski HealthUp podpisał umowę z globalnym liderem bra

Komercjalizacja AioCare, cyfrowego systemu do diagnostyki i wsparcia pacjentów z chorobami płuc, złożonego z wielofunkcyjnego urządzenia (spirometru i pulsoksymetru), aplikacji mobilnej oraz panelu online, nabiera nowej dynamiki. Twórca AioCare – spółka HealthUp z portfela Joint Polish Investment Fund – podpisała właśnie umowę partnerską z Vyaire Medical. To globalny lider w dystrybucji urządzeń związanych z zaawansowaną diagnostyką układu oddechowego. W ramach partnerstwa amerykański koncern zagwarantował sprzedaż systemu AioCare na ponad 15 rynkach w 3 regionach (Europa, Bliski Wschód, Australia).

– Partnerstwo z Vyaire, w tak kluczowym okresie, otwiera nam szeroko dostęp do czołowych specjalistów i do ich pacjentów w krajach liczących kilkaset milionów mieszkańców. Nasze rozwiązanie jest szczególnie potrzebne właśnie w czasie pandemii, pozwalając pacjentom kontynuować terapie i diagnozować się na bieżąco, z domu, w sposób 100 proc. bezpieczny i skuteczny – podkreśla dr Łukasz Kołtowski, prezes i współzałożyciel HealthUp. Tylko w Polsce, okresowej spirometrii wymaga ponad 6 mln pacjentów, co wobec obecnej sytuacji w służbie zdrowia nie jest wykonalne tradycyjną metodą, poprzez wizytę u specjalisty. Po to właśnie powstał AioCare, by wydajnie i łatwo diagnozować, monitorować i w efekcie leczyć niebezpieczne choroby płuc i tym samym ratować ludzkie życia.

– Warto uświadomić sobie, że przewlekła obturacyjna chorba płuc (POChP) jest trzecią wiodącą przyczyną zgonów na świecie, cierpi na nią 10 proc. osób powyżej 40. roku życia [1], a jej rozpoznanie nie jest możliwe bez wykonania badania spirometrycznego – dodaje Piotr Bajtala, współzałożyciel HealthUp. Wedle ostatnich szacunków, na świecie jest ponad 600 mln pacjentów z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc [2], którzy dzięki AioCare będą mogli się lepiej monitorować i skuteczniej się leczyć.

Andreas Kleinberg, product manager w Vyaire komentuje: – Byliśmy zachwyceni możliwościami AioCare już podczas pierwszej styczności z produktem. Chodzi o sposób jego zaprojektowania, wyjątkowe cechy oraz koncepcję wsparcia pacjentów z chorobami układu oddechowego: od diagnozy i leczenia w gabinecie lekarskim, po monitorowanie w domu. Co przekonało nas właśnie do AioCare? To jakość produktu, precyzja działania, ale i zespół odpowiedzialny za system AioCare, skupiający się na pacjentach i lepszej jakości ich życia. Takie podejście i technologia zdecydowanie rewolucjonizują sposób, w jaki leczymy pacjentów dzisiaj oraz w przyszłości. Tu równie ważne, co wsparcie pacjenta w domu, jest wczesne diagnozowanie choroby. Pandemia COVID-19 wzmocniła naszą decyzję o podpisaniu umowy z HealthUp. Podążanie za pacjentem podczas pełnego cyklu opieki i połączenie AioCare z najwyższymi środkami higieny dzięki naszym autorskim filtrom umożliwia naszym klientom bezpośrednie towarzyszenie pacjentom – bez względu na to, czy w gabinecie lekarskim, czy całkowicie zdalnie.

Anna Aranowska-Bablok, reprezentująca Joint Polish Investment Fund, powołany przez Adiuvo i NCBR, uzupełnia: – Mobilny system spirometryczny AioCare stworzony przez HealthUp ma teraz swój czas. Po długotrwałym, szczegółowym due diligence potwierdzającym wysoką jakość urządzenia, jego przewagi konkurencyjne oraz wyjątkowy potencjał rynkowy, spółka pozyskała profesjonalnego, międzynarodowego partnera strategicznego, globalnego lidera w branży. Szczególnie teraz, gdy wykonanie badań spirometrycznych w szpitalu jest znacznie ograniczone ze względu na sytuację epidemiologiczną na świecie, możliwość wykonania profesjonalnej spirometrii w domu ma wyjątkowy potencjał. Jesteśmy przekonani, że w takim partnerstwie jak z Vyaire, AioCare niebawem będzie dostępny na większości kluczowych rynków, a badania spirometryczne AioCare poza szpitalem wejdą do rutyny klinicznej.

Źródła

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7273182/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7096989/

Fot. AioCare

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter