Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Scope Fluidics przygotowuje się do produkcji komercyjnej systemu BacterOMIC
Scope Fluidics przygotowuje się do produkcji komercyjnej systemu BacterOMIC

Scope Fluidics S.A. – wchodząca w skład indeksu sWIG80 spółka biotechnologiczna działająca w modelu Venture Studio, która w 2022 r. doprowadziła do największej transakcji w historii polskiego rynku LifeScience – poinformowała o rozpoczęciu współpracy dotyczącej przygotowania produkcji komercyjnej systemu BacterOMIC.

Fot. Piotr Garstecki, źródło: materiały prasowe

 

 

Drugą stroną umowy jest BIT Analytical Instruments – niemiecka firma należąca do Messer Group, specjalizująca się w projektowaniu, rozwoju oraz produkcji wysokiej jakości urządzeń diagnostycznych, medycznych i LifeScience dla klientów OEM. Na podstawie umowy BIT wyprodukuje 10 urządzeń BacterOMIC, które będą mogły zostać wykorzystane do rozpoczęcia produkcji komercyjnej oraz na potrzeby rozszerzenia programu Early Access. Większość analizatorów zostanie dostarczonych w pierwszym kwartale 2024 r. Całkowite szacowane wynagrodzenie BIT wyniesie ok. 600 tys. euro netto i obejmuje przygotowanie dokumentacji i infrastruktury do seryjnej produkcji urządzeń oraz koszt produkcji pilotażowej serii 10 urządzeń. Nawiązanie współpracy wpisuje się w cele operacyjne związane z rozwojem systemu BacterOMIC, o których spółka informowała w maju 2023 r. – Cieszymy się z wyboru renomowanego partnera do seryjnej produkcji urządzeń BacterOMIC. Spodziewamy się dostarczenia pierwszej partii urządzeń już w pierwszym kwartale 2024 r. Obok prac R&D przygotowanie systemu do produkcji skalowej jest jednym z kluczowych działań zwiększających wartość technologii BacterOMIC – komentuje Piotr Garstecki, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes zarządu Scope Fluidics. – Z radością witamy nowego partnera! Z niecierpliwością czekamy na pomyślną realizację projektu, która przyczyni się do rozwoju systemu BacterOMIC. Liczymy tym samym na długoterminową, udaną współpracę. Opierając się na dotychczasowych relacjach, jesteśmy przekonani, że wspólnie zdefiniowane cele projektu zostaną pomyślnie zrealizowane – dodaje Thomas Eck, Managing Director BIT Analytical Instruments GmbH.

System BacterOMIC stanowi odpowiedź na narastające globalnie zagrożenie medyczne, jakim jest antybiotykooporność bakterii. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że do 2050 r. roczna liczba zgonów z powodu zakażeń wywołanych lekoopornymi drobnoustrojami wzrośnie z 700 tys. do 10 mln rocznie, co oznacza, że staną się one jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie. Technologia BacterOMIC ma przyspieszyć i zwiększyć skuteczność leczenia poprzez wskazywanie najlepszych dla danego pacjenta terapii celowanych. W czasie do 16 godzin precyzyjnie oceni wrażliwość bakterii na wszystkie klinicznie ważne antybiotyki i dostarczy lekarzowi obszernych informacji na temat danego patogenu. Najwyższa na rynku informatywność badania jest kluczową spośród kilku przewag konkurencyjnych systemu. BacterOMIC od 2021 r. posiada europejski certyfikat CE-IVD uprawniający do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Prace nad rozwojem systemu rozpoczęły się w 2016 r., a w roku 2017 utworzona została spółka celowa – Bacteromic sp. z o.o. W 2019 r. projekt BacterOMIC został półfinalistą w prestiżowym konkursie American Association for Clinical Chemistry Disruptive Technology Award Competition.

KOMENTARZE
Newsletter