Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sprytne okulary, które same dopasowują ostrość widzenia do obserwowanego obiektu
Wiadomość, którą należy przekazać wszystkim osobom, mającym po 10 par okularów. Przecież inne okulary zakłada się do czytania, inne do oglądania telewizji, inne na spacer z psem i tak w nieskończoność… Ale z tym już koniec! Grupa naukowców z Uniwersytetu w Utah zaprojektowała okulary, które wykrywają, na czym skupia się nasz wzrok i automatycznie dostosowują do tego ostrość naszego widzenia.


Każdy z nas ma w rodzinie osobę, która ma po kilka par okularów i każde wykorzystuje tylko do konkretnej czynności. Co gorsza, takie osoby często wpadają na świetny pomysł kupowania niektórych z par w dyskontach, tak w ramach oszczędności. Miejmy nadzieję, że nadszedł kres takich pomysłów. Na ich przeciw wyszli naukowcy z Uniwersytetu w Utah. Szkła w okularach zaprojektowanych przez profesora Carlosa Mastrangelo i jego studenta Nazmula Hasana są zrobione z gliceryny umieszczonej pomiędzy dwiema elastycznymi, gumopodobnymi membranami. Jedna z tych membran podłączona jest do specjalnego mechanizmu, który zapewnia dostosowywanie jej kształtu do obiektu, na który aktualnie patrzymy. Ale to nie wszystko. Te szkła umieszczone są w specjalnie opracowanych ramkach. To w nich ukryte jest urządzenie oceniające odległość od okularów do danego obiektu. Ocena ta jest dokonywana za pomocą wysyłanych wiązek światła podczerwonego. Reasumując, gdy posiadacz okularów skupia wzrok na danym obiekcie, urządzenie wysyłając sygnał mierzy odległość i dostosowuje do niej kształt soczewek. Dostosowanie się okularów do zmiany obserwowanego obiektu zajmuje ok. 14 milisekund.

Opisywany wynalazek jest połączony z odpowiednia aplikacją przeznaczoną na smartfony. Żeby móc w pełni korzystać z dobrodziejstw okularów przed pierwszym użyciem należy wprowadzić do aplikacji dane na temat swojej wady wzroku. Wpisane informacje za pośrednictwem Bluetooth przesyłane są do szkieł. Jeżeli wada użytkownika ulegnie zmianie – wystarczy wprowadzić do aplikacji informację. Upubliczniona charakterystyka urządzenia brzmi bardzo kusząco, jednak na gotowy produkt będzie trzeba poczekać prawdopodobnie jeszcze około trzech lat, gdyż nadal trwają prace nad komercjalizacją produktu. Opis badań prowadzonych nad tym wynalzakiem ukazał się niedawno w specjalnym wydaniu czasopisma "Optics Express". 

Obecnie na rynku dostępne są okulary dwuogniskowe. Są to okulary korekcyjne, stworzone głównie z myślą o osobach starszych. Ich soczewki zawierają dwa obszary o różnych mocach optycznych. Dostępne są również okulary progresywne, gdzie zmiana mocy optycznej zachodzi skokowo. Ich soczewki są podzielone na obszary o różnej zdolności skupiającej. W górnej części znajduje się obszar o mniejszej zdolności, przeznaczonej do dali. W dolnej części zdolność skupiająca jest większa, dlatego ta część przeznaczona jest do bliży. Obszary te stopniowo przechodzą jeden w drugi. Dzięki temu w budowie opisywanych soczewek jest uwzględniona naturalna rotacja gałek ocznych występująca podczas obserwowania obiektów znajdujących się na różnych odległościach. 

KOMENTARZE
Newsletter