Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Student medycyny autorem precyzyjnego termometru dla dzieci
Student medycyny autorem precyzyjnego termometru dla dzieci

Termometr przyklejany do ciała, raportujący pomiary temperatury ciała z wykorzystaniem sieci Wi-Fi, opracował absolwent inżynierii biomedycznej, a zarazem student VI roku kierunku lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Jakub Szczerba we współpracy z Łukaszem Białkiem i Maciejem Poniedziałkiem. Innowatorzy otrzymali jedną z pięciu nagród głównych na rozstrzygniętym niedawno XII Ogólnopolskim Konkursie Student-Wynalazca. 

 

 

Urządzenie pozwala na regularne i bardzo precyzyjne pomiary temperatury i powstało z myślą o dzieciach, u których ze względu na naturalną dla wieku ruchliwość takie pomiary trudniej przeprowadzić, niż u dorosłych. – Inspiracją były dla mnie narodziny dziecka mojej siostry, które – jak większość dzieci – zmagało się z infekcjami. To właśnie na nim przeprowadzaliśmy pierwsze testy prototypu – powiedział w zeszłą środę Jakub Szczerba.

Jego wynalazek – system Fevero – jest złożony z czujnika temperatury, który umieszcza się na klatce piersiowej lub w dole pachowym oraz platformy zbierającej dane. Dzięki zastosowaniu technologii Wi-Fi urządzenie pracuje we wszystkich miejscach z zasięgiem sieci bezprzewodowej. W razie przerwania łączności Wi-Fi rejestruje dane i raportuje je po ponownym podłączeniu do sieci. Dane – w tym sygnały alarmujące o wzroście temperatury – odbiera standardowy telefon komórkowy.

Autorka: Anna Gumułka (PAP) 

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/chora-dziewczyna-wycierajaca-nos-chusteczka-3765115/

KOMENTARZE
Newsletter