Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Synektik inkasuje unijne pieniądze na kardioznacznik
Adam Zalewski, 24.11.2015 , Tagi: kardioznacznik, synektik
Wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla diagnostyki obrazowej i medycyny nuklearnej w Polsce otrzymał dotację na badania i rozwój w ramach unijnego programu Horyzont 2020 w Instrumencie dla MŚP. Przyznane bezpośrednio przez Komisję Europejską (KE) 15,7 mln zł Synektik przeznaczy na finansowanie I i II fazy badań klinicznych innowacyjnego kardioznacznika, w ramach przedstawionego projektu pn. MPIPETrace – Clinical performance validation of a novel biomarker for quantitative imaging of coronary artery disease. Spółka otrzyma finansowanie bez konieczności posiadania wkładu własnego.

 

Granty w tej edycji Instrumentu dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) w ramach Horyzontu otrzymało mniej niż 5 proc. z 960 ubiegających się o nie europejskich firm, zaś w przypadku tematu "Zdrowie" - jedynie trzy otrzymały dofinansowanie. Synektik jest pierwszą w Polsce firmą, której przyznano środki w ramach tematu "Zdrowie" i jedną z pięciu polskich firm, które uzyskały dofinansowanie w ramach instrumentu MŚP. Synektik jest jednocześnie pierwszym podmiotem, który nie występował jako część większego konsorcjum. Procedura konkursowa prowadzona była bezpośrednio przez Komisję Europejską.

- Informacja o pozyskaniu przez Synektik grantu w ramach programu „Horyzont 2020” ma dla naszych akcjonariuszy znaczenie w dwóch wymiarach. Po pierwsze, na przestrzeni trzech lat do Spółki wpłynie prawie 16 mln zł niewymagającej wkładu własnego dotacji, stanowiąc istotne wsparcie procesu badań klinicznych w naszym strategicznym projekcie. Po drugie, jej przyznanie stanowi potwierdzenie potencjału projektu, który został bardzo wysoko oceniony przez specjalistów Komisji Europejskiej, zajmując drugie miejsce na liście rankingowej – mówi Cezary Kozanecki, Prezes Zarządu, współzałożyciel i istotny akcjonariusz Synektik S.A.

Horyzont 2020 to największy w historii Unii Europejskiej program finansowania badań naukowych i innowacji. Łączny budżet programu wynosi ok. 80 mld euro, z czego prawie 7,5 mld euro przeznaczonych ma być na działania w obszarze ochrony zdrowia w ramach różnych instrumentów finansowania.

W przeszłości Synektik pozyskiwał już granty unijne z innych źródeł – w listopadzie Spółka informowała o podpisaniu umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, której przedmiotem była dotacja o wartości 5,6 mln zł.

- Oznacza to, że Synektik pozyskał w swojej historii już prawie 30 mln zł dotacji. Biorąc pod uwagę, że najważniejszym priorytetem w obecnym budżecie unijnym są szeroko pojęte innowacje oraz badania i rozwój, oczekujemy, że kwota ta będzie w kolejnych latach wzrastać – zauważa Cezary Kozanecki.

Innowacyjny kardioznacznik Synektik służy do oceny – poprzez badanie PET – perfuzji mięśnia sercowego i diagnostyki choroby wieńcowej, a w efekcie zagrożenia zawałem serca u pacjenta. Brak konkurencyjnego produktu i fakt, że choroby serca stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w państwach rozwiniętych na całym świecie, stanowią o globalnym potencjale projektu. W pierwszej połowie 2016 r. Synektik planuje zakończyć pierwszą fazę badań klinicznych. Rozpoczęcie drugiej fazy badań oczekiwane jest w czwartym kwartale przyszłego roku.

Źródła

Informacja prasowa Synektik

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter