Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Technologia płynnych odcisków palców może ograniczyć straty wody przy produkcji żywności

Stały wzrost liczby ludności na świecie wiąże się z coraz większym zapotrzebowaniem na wodę. Systematycznie wzrastający globalny popyt na produkty pochodzenia zwierzęcego powoduje, że w obliczu powszechnego kryzysu wodnego chów i hodowla zwierząt na świecie muszą rozwijać się w kierunku umożliwiającym bardziej oszczędne eksploatowanie zasobów naturalnych i korzystanie z rozwiązań przyjaznych środowisku. Chociażby zakłady mleczarskie stoją przed nowymi wyzwaniami związanymi z rosnącymi kosztami mleka i nasilającą się presją na zmniejszenie śladu węglowego w przetwórstwie produktów zwierzęcych. Fiński start-up Collo dzięki „technologii płynnych odcisków palców” (z ang. liquid fingerprint technology) może ograniczyć straty w wykorzystaniu wody do produkcji żywności.

Dzięki platformie analityki płynów ColloidTek klienci osiągają oszczędności ekonomiczne, poprzez optymalizację procesów, czego konsekwencją jest zużycie mniejszej ilości wody i ograniczenie produkcji odpadów. Kiedy procesy są optymalizowane dzięki analizie w czasie rzeczywistym, wykorzystują tylko potrzebne zasoby, mając potencjał do zaoszczędzenia nawet do 50% surowców, energii, emisji CO2 czy wody.

Collo poprawia wydajność przemysłowych procesów cieczowych, pomagając firmom podejmować rozsądne decyzje dzięki aktualnym, łatwym do zrozumienia i dostępnym w czasie rzeczywistym informacjom o cieczy procesowej. Analizator jest zainstalowany bezpośrednio w linii technologicznej, gdzie mierzy ciecz procesową w sposób ciągły. Technologia Collo tworzy w czasie rzeczywistym elektromagnetyczny odcisk palca (oparty na ośmiu zastrzeżonych przez firmę parametrach) mierzonej cieczy z wysoką czułością na zmiany składu chemicznego lub faz w cieczy. Dzięki dokładnemu pomiarowi stanu cieczy w czasie rzeczywistym pracownicy mogą dokładnie zobaczyć, kiedy etap procesu jest gotowy lub kiedy dodano odpowiednią ilość składników, eliminując nadmierne marnowanie zasobów oraz podejmując na bieżąco działania naprawcze. Dzięki temu zakłady mleczarskie, browary i inne fabryki przetwarzające ciecze mogą zająć się problemem w miejscu jego powstania. Wśród pierwszych użytkowników technologii Collo są m.in. ABB, Danone, Kemira, Metso Outotec, Evonik i Orion.

– Wraz z rozwojem technologicznym i rosnącymi obawami o środowisko rozwiązania takie jak Collo pomagają firmom dostosować się do nieuniknionych zmian w przemyśle wytwórczym – mówi Lars Jensen ze Scale Capital, duńskiej firmy przyznającej dofinansowania start-upom, które chcą wejść na rynek USA. – Ponieważ analizator ma zastosowanie do niemal każdego procesu cieczowego, firma ma duży potencjał wzrostu w najbliższej przyszłości – dodaje. 

Źródła

https://www.collo.fi/collo-technology/

https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/food-losses-waste/

Fot. https://unsplash.com/photos/SRFG7iwktDk

KOMENTARZE
Newsletter