Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rozświetlający ekstrakt z Hoya Lacunosa przywróci promienną cerę?
10.05.2013
Rozświetlający ekstrakt z Hoya Lacunosa przywróci promienną cerę?

Dążenia do rozświetlonej, promiennej cery stały się priorytetem w walce z oznakami starzenia się skóry. Rynek kosmetyczny stara się wychodzić naprzeciw tym wymaganiom, oferując preparaty, które nie tylko będą pokrywały niedoskonałości starzejącej się skóry, ale także odpowiednio ją pielęgnowały, dając efekt kojący, nawilżający, antyoksydacyjny. Odpowiedzią na te potrzeby może okazać się nowy surowiec wprowadzony przez francuską firmę Crodarom- spółkę należącą do grupy Croda. Surowiec jest ekstraktem z azjatyckiej rośliny Hoya Lacunosa, zwanej porcelanowym kwiatem i dostępny jest pod nazwą Crodarom Porcelain Flower (INCI Caprylic/ Capric trójglicerydów (i) Hoya lacunosa Flower Extract). Producent deklaruje jego działanie kojące, rozświetlające, nawilżające oraz antyoksydacyjne.


Przeczytaj również:

Dobór opakowania, a stabilność produktu kosmetycznego

Zgłaszanie działań niepożądanych kosmetyków zdefiniowane w Rozporządzeniu 1223/2009

Kosmetyczny scale- up, czyli problemy technologiczne podczas wdrażania emulsji kosmetycznych


 

Zastosowanie kwiatu w medycynie chińskiej

Roślina była od wieków stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej głównie ze względu na jej właściwości przeciwzapalne. Okłady z liści Hoya Lacunosa były lekarstwem na rany i oparzenia, natomiast wywar z całej rośliny stosowany w leczeniu podrażnienia skóry, lub ukąszeń owadów.

 

Zawartość aktywnych związków chemicznych

Roślina zawiera 3 grupy związków chemicznych odpowiedzialnych za jej właściwości:

  • Terpeny- działanie antybakteryjne i kojące
  • Flawony- działanie antyoksydacyjne oraz poprawiające mikrokrążenie
  • Fitosterole- działanie nawilżające, regenerujące oraz antyoksydacyjne

Zastosowanie ekstraktu z Hoya Lacunosa w kosmetyce

Roślina uprawiana jest w gospodarstwach specjalizujących się w jej uprawie. Jest idealna do pielęgnacji skóry lub jej rozświetlenia. Z tego względu stosowana jest do kosmetyków kolorowych do delikatnego makijażu, tzw. nude make-up, w BB kremach, lekkich piankach oczyszczających, mleczkach i tonikach do demakijażu. Dzięki niej skóra odzyskuje naturalny blask, jest nawilżona i gładka. Surowiec może być stosowany w stężeniu max. 10%. Poniżej przykładowa formulacja rozświetlającej mgiełki do twarzy zawierającej Crodarom Porcelain Flower.

 

 

Metoda wykonania

Rozpuścić gumę ksnatnatową w wodzie ogrzanej do temp. 50 ° C mieszając na mieszadle. Po całkowitym uwodnieniu gumy dodawać składniki fazy B nieustannie mieszając, ogrzewać do temp.  750 C. Utrzymywać temperaturę w ciągu kilku minut, następnie ochłodzić do temp. 400 C stale mieszając. W temp. 400C dodać składniki fazy C. Jeśli to koniecznie uregulować wartość pH za pomocą kwasu mlekowego.

 

Monika Krzyżostan

Źródła:

Materiały dostarczone przez firmę Croda Poland Sp. z o.o.

KOMENTARZE
Newsletter