Znajdź nas na:

Bezpieczeństwo powszechnie stosowanych produktów biobójczych (biocydów)

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zaprasza na konferencję na temat „Bezpieczeństwo powszechnie stosowanych produktów biobójczych (biocydów)”

Etymologia określenia biocyd (czyli produkt biobójczy) wywodzi się  z języka greckiego (bios – życie) oraz łaciny (cida od caedere - zabijać), co symbolicznie podkreśla niezwykłe rozpowszechnienie tych produktów – są one bowiem wszechobecne z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Są to preparaty służące do higieny człowieka i zwierząt gospodarskich, produkty dezynfekujące, służące do konserwacji drewna, powłok, włókien, skóry, konstrukcji murowanych, służące do zwalczania gryzoni, służące od odstraszania i przywabiania (czyli repelenty i atraktanty), do konserwacji, a nawet produkty do balsamowania i konserwacji zwłok. 

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zorganizował konferencję w celu przybliżenia problemu związanego z bezpiecznym stosowaniem produktów biobójczych. Jednocześnie podczas spotkania przedstawiony zostanie system kontroli zatruć produktami biobójczymi, jak również omówione zostaną przykłady zagrożeń związanych z użytkowaniem produktów biobójczych w świetle nowych norm prawnych obowiązujących od 1 września 2013 r. Nowe rozporządzenie jest momentem przełomowym dla rynku wewnętrznego, ponieważ daje możliwość wnioskowania o wydanie zezwoleń na produkty biobójcze na poziomie UE, co pozwoli przemysłowi na bezpośrednie wprowadzanie swoich produktów do obrotu w całej UE. Nowe przepisy mają również ograniczyć badania na zwierzętach - wyjaśniają przedstawiciele URPL

Podczas konferencji zaprezentowana zostanie również specjalna platforma informatyczna (R4BP), dzięki której  rozpowszechniane będą informacji. 

Wiele spośród produktów biobójczych nie jest sprzedawanych na półkach sklepowych, znajdują się tylko w obrocie profesjonalnym, głównie dlatego, że niejednokrotnie zawierają one substancje czynne o najwyższym profilu zagrożenia. Stąd bardzo istotna jest nasza współpraca z ośrodkami informacji toksykologicznej, które udzielają pomocy w przypadku zatruć takimi produktami. Mamy nadzieję, że konferencja ta przyniesie odpowiedzi na wiele pytań interesujących nie tylko specjalistów z tej dziedziny, ale także użytkowników produktów biobójczych – czyli praktycznie nas wszystkich.

Konferencję poprowadzi Wojciech Łuszczyna i odbędzie się ona 17 listopada 2013 r. (czwartek) o godzinie 12.00 w siedzibie Urzędu, przy ul. Ząbkowskiej 41 w Warszawie
sala konferencyjna (parter).

Materiał przygotowała dr Marzena Szwed, redaktor naukowy portalu Biotechnologia.pl

 

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem