Znajdź nas na:

Chromatografia, czyli cuda w laboratorium

Chromatografia wykorzystywana jest w dwóch kierunkach. Pierwszy z nich to metoda analityczna, drugi – technika wydzielenia z mieszaniny oczekiwanego składnika. Nie tak dawno analiza ilościowa z zastosowaniem chromatografii cieczowej bazowała na gromadzeniu pewnych frakcji eluatu, a następnie na ich badaniu powszechnymi sposobami analitycznymi. A jak jest dzisiaj, w dobie pełnej automatyzacji?

Etymologiczne wyjaśnienie pojęcia chromatografia pochodzi z greki: chromatos – barwa i grapho - pisze. Jest metodą rozdzielania mieszanin. Podczas procesu separowania poszczególne składniki dzielą się na dwie fazy:

  1. Nieruchomą – stacjonarną

              - ciało stałe

              - ciecz na nośniku

              - żel

  1. Ruchomą – mobilną

              - gaz

              - ciecz

              - fluid, czyli gaz w stanie nadkrytycznym

Biorąc pod uwagę stan skupienia chromatografia dzieli się na cieczową, gazową i fluidalną.

Chromatografia cieczowa jest bardzo istotną i powszechną metodą analityczną o szerokim zakresie zastosowań. Ponadto stanowi jednocześnie metodę separacji, a przez to ma zadanie otrzymywać użytkowe ilości czystych substancji ze złożonych mieszanin. Nieoceniona jest rola chromatografii szczególnie w przypadku, gdy występują problemy separacyjne, których rozwiązanie możliwe jest jedynie dzięki tej metodzie. Co więcej, w wielu przypadkach jest zdecydowanie efektywniejsza i tańsza od innych, szczególnie, gdy istnieje możliwość zastosowania symulacji przemieszczania złoża (Simulated Moving Bed).

Chromatografia, której celem jest uzyskanie czystych substancji dzieli się na:

  1. Preparatywną – w tym przypadku,  ilość otrzymanego produktu jest znikoma i/lub nieczęsta
  2. Procesowa, tzw. produkcyjna – charakteryzuje się ciągłością, systematycznością przy jednoczesnym uzyskiwaniu zdecydowanie większych ilości substancji

Techniki chromatograficzne wykorzystywane są powszechnie na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim stosuje się je do jakościowej i ilościowej analizy mieszanin związków organicznych i nieorganicznych. Mowa tutaj o kontroli procesów głównie przemysłowych, ale także zanieczyszczeń środowiska czy też analiz klinicznych. Z chromatografii korzysta się przy badaniach strukturalnych związków organicznych, jak i fizykochemicznych.

Odpowiedzią na potrzeby wszelkch laboratoriów jest nowoczesna i multifunkcyjna aparatura. Na czym polega działanie innowacyjnego chromatografu, ile trwa proces rozdzielania?  Te i inne informacje w materiale multimedialnym:

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem