Znajdź nas na:

Elektroforeza białek z nowej perspektywy

Rozdział elektroforetyczny białek, czy to ilościowy czy preparatywny, to jedna z bardziej żmudnych i czasochłonnych czynności, jakie można wykonywać w laboratorium: przygotowanie żelu, oczekiwanie na jego polimeryzację, nakładanie próbek, aż wreszcie sam proces rozdziału... Do tego dochodzi jeszcze czas wizualizacji czy nawet dalszych, wyspecjalizowanych analiz, takich jak np. Western Blotting. Czy można temu jakoś zaradzić? Owszem, jeśli jeden z podstawowych etapów uda się znacząco skrócić – co jest możliwe dzięki rozwiązaniu o nazwie Amersham ECL Gel.

Amersham ECL Gel, produkt firmy GE Healthcare, to system do nietypowej – bo horyznotalnej – elektroforezy białek. Zestaw składa się z gotowego żelu, kompatybilnego ze standardowymi buforami, którego średnia trwałość wynosi 12 miesięcy. Jest to system zapewniający wysokosprawny rozdział białek, nawet tych złożonych, współpracujący z typowymi protokołami detekcji, umożliwiający dalsze analizy, takie jak np. Western Blotting.

Elektroforeza w systemie horyzontalnym jest dużym ułatwieniem, m. in. ze względu na sposób nakładania prób do studzienek, charakteryzuje się ona ponadto niskim poziomem zużycia buforu i brakiem ryzyka jego przeciekania pomiędzy komorami aparatu, co może się zdarzać standardowych aparatach pionowych. Gotowy żel wraz z aparatem nie wymagają właściwie żadnych czynności związanych ze składaniem sprzętu, wymaganych podczas standardowego rozdziału białek. Ponadto żele charakteryzują się wysoką trwałością, co jest istotne ze względu na dalsze etapy doświadczenia. Co istotne, w przeciwieństwie do ręcznie sporządzanych żeli, produkt Amersham ECL może być używany wielokrotnie, jego wartość zwiększa więc cenny czas, jaki można zaoszczędzić dzięki pominięciu etapów przygotowywania żelu. W kontekście bezpieczeństwa niezmiernie ważny jest także fakt, że korzystanie z tego produktu chroni laboranta przed narażeniem się na toksyczne działanie akrylamidu.

Amersham ECL Gel dostępny jest w kilku wersjach, w zależności od ilości studzienek (2, 10 lub 15) oraz od postaci żelu (homogenny – 10 lub 12%, czy też gradientowy – w zakresie 4-12%, 8-16% lub 4-20%). Dostępne są bufory dedykowane dla elektroforezy o określonych właściwościach (np. w obecności SDS), a także membrany do przeniesienia białek w celu późniejszych etapów detekcji. Ponieważ sam żel nie zawiera SDS, analizy można przeprowadzać zarówno w warunkach denaturujących, jak i natywnych – w zależności od doboru odpowiedniego buforu. Grubość żelu (1,4 mm) jest nieco większa niż w przypadku większości tych własnoręcznie wylewanych, co dodatkowo chroni przed uszkodzeniem podczas manipulacji na dalszych etapach. Dzięki takiej grubości możliwe jest także naniesienie większej ilości roztworu białka do studzienki. Wszelkie narzędzia i przybory wymagane do przygotowania oraz wycięcia żelu zawarte są w zestawie.

Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia rozdział białek w sposób równie łatwy, jak elektroforeza DNA, która nie wymaga tak skomplikowanych wstępnych etapów przygotowań. Możliwość obserwacji żelu „z lotu ptaka” ułatwia nałożenie próbek i ocenę jakości postępującej elektroforezy.

 

źródło: http://www.gelifesciences.com/webapp/wcs/stores/servlet/catalog/en/GELifeSciences-pl/products/AlternativeProductStructure_16594/28989804

 

Magdalena Sokulska

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem