Znajdź nas na:

Sekwencjonowanie genomu - nie każdy komar przenosi malarię

Naukowcy przeprowadzili sekwencjonowanie genomu komarów odpowiedzialnych za przenoszenie malarii. To śmiertelna choroba wywoływana przez pasożyta przenoszonego właśnie przez te owady. W 2012 roku odnotowano ponad 200 milionów zachorowań na malarię.

Nora J. Besansky, profesor nauk biologicznych na Uniwersytecie Notre Dame (USA) kieruje międzynarodowym zespołem naukowców, który zsekwencjonował  genomy 16 gatunków komarów rodzaju Anopheles z całego świata.  Obecnie istnieje około 4 000 gatunków komarów. W większości są one nieszkodliwe dla ludzi. Niektóre jednak mogą przenosić nicienie z rodziny Filariae wywołując choroby zwane filariozami. Objawiają się  one wysoką gorączką czy nawet słoniowacizną. Tylko jeden rodzaj Anopheles  jest w stanie przenosić  pierwotniaki Plasmodium wywołujące malarię u człowieka.

– Tylko około 60 rzeczywiście bierze udział w transmisji malarii, a wśród nich tylko kilka stanowi zagrożenie. Najważniejszy z nich to gatunek Anopheles gambiae stanowiący swoisty wektor malarii – komentuje prof. Nora J. Besansky.

Zespół profesor Besansky   badał genetyczne różnice pomiędzy śmiertelnymi dla człowieka gatunkami komara i nieszkodliwymi kuzynami. Wyniki te dają nowe spojrzenie na to jak te gatunki są z sobą powiązane i jak dynamiczny rozwój ich genomów może przyczynić się do ich elastyczności w dostosowaniu się do nowych warunków oraz do poszukiwania ludzkiej krwi. Nowo zsekwencjonowane genomy pomogą nam lepiej zrozumieć różne procesy biologiczne komarów przez co mogą przyczynić się do wyeliminowania chorób przez nie przenoszonych.

– Do tej pory poddano sekwencjonowaniu tylko jeden  genom rodzaju Anopheles. Miało to miejsce w 2002 roku. Sekwencjonowanie genomów umożliwia nam  ukierunkowanie i zwalczanie szkodników groźnych dla ludzkiego zdrowia. Podjęliśmy to badanie z takiego samego powodu dla którego ludzki genom został uporządkowany – podsumowuje Nora J. Besansky. – Mamy nadzieję odkryć jakie mechanizmy umożliwiają komarom tak skutecznie przekazywać malarię i jak różnią się one od swoich kuzynów, którzy nie przekazują tej choroby. Wpływ badania na życie ludzkie może być ogromny, ponieważ każdego roku malaria zabiera życie ponad 600 tysięcy osób, głównie niemowląt i kobiet w ciąży.

Przed naukowcami stoją ogromne wyzwania i dużo pracy. Jak donosi WHO, w 2012 roku odnotowano 207 milionów zachorowań na malarię, w tym 627 000 śmiertelnych. Szacuje się, że co minutę w Afryce jedno dziecko umiera na malarię. Od 2000 roku wskaźnik umieralności na malarię wśród dzieci w Afryce został zmniejszony o 54%.

 

Źródła:

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141127212323.htm

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs094/en/

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem