Znajdź nas na:

Wywiad z panem Grzegorzem Strączyńskim, Dyrektorem Zarządzającym LECO Polska

Pan Grzegorz Strączyński opowiada nam o aktualnościach z działalności spółki i uchyla rąbka tajemnicy odnośnie planów rozwojowych LECO Polska.

LECO Polska w przyszłym roku obchodzić będzie swoje 20lecie istnienia. Jakie były najważniejsze kroki milowe, które zrobiła firma od początku istnienia?

Grzegorz Strączyński,
Dyrektor Zarządzający LECO Polska

LECO Polska Sp. z o.o.  powstało w 1994  jako pododdział LECO Instrumente GmbH, niemieckiego oddziału LECO Corporation, który obsługiwał rynek polski od początku lat 70-tych XX wieku. Pierwsze lata to etap tworzenia lokalnych struktur i budowania relacji z użytkownikami na poziomie lokalnym. Ważnym wydarzeniem w rozwoju LECO w Polsce było usamodzielnienie się polskiego oddziału w roku 1997. Wówczas również spółka przybrała nazwę LECO Polska zamiast obowiązującej wcześniej: LECO Instrumente Polen. Zmiana nazwy podkreśliła nie tylko fakt wyjścia ze struktur oddziału niemieckiego, ale również trwałe podstawy działalności spółki w Polsce. Rozwój oddziału nabrał wyraźnie większego tempa wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Od 2004 znacząco wzrosła sprzedaż urządzeń. Zbiegło się to z wprowadzeniem przez nas na rynek spektrometrów mas sprzężonych z dwuwymiarową chromatografią gazową. Ten nowy produkt zapoczątkował całą rodzinę urządzeń wykorzystujących technikę pomiaru czasu przelotu. Obecnie dział Technik Separacyjnych jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się częścią LECO Corporation. Kolejne produkt wprowadzane na rynek cechują się tym, co dla LECO było zawsze bardzo charakterystyczne: ogromną dawkę innowacyjności. Od początku swego istnienia tworzymy urządzenia, wprowadzające nową jakość do pomiarów. Zaprezentowany wraz z powstaniem firmy w 1936 pierwszy produkt – analizator węgla w stali – doprowadził do całkowitej zmiany sposobu wykonywania pomiarów w laboratoriach hutniczych. Wiele produktów, które pojawiło się na rynku w latach późniejszych stawało się wyznacznikiem nowych trendów w analityce i tak jest również dzisiaj, co widać na przykładzie stale modernizowanej linii analityki elementarnej oraz niesłychanie innowacyjnej linii spektrometrii mas.

 

Jakie jest miejsce LECO Polska w międzynarodowej strukturze firmy?

LECO Polska Sp. z o.o.  jest jednym z dziewięciu oddziałów europejskich LECO Corp.Zasięgiem działania obejmujemy Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Jesteśmy przy tym jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się oddziałów europejskich.

 

Jakby określił Pan kulturę korporacyjną spółki LECO?

LECO nie jest typową korporacją. Firma została założona w 1936 przez Pana Carla Schulza.Od początku swego istnienia jest firmą rodzinną. W chwili obecnej zarządza nią już trzecie pokolenie.Taki sposób prowadzenia działalności daje nam znacznie większą elastyczność w reakcji na potrzeby rynku i tworzy specyficzną atmosferę współpracy pomiędzy właścicielami, centralą w USA oraz rozsianymi po całym świecie ponad trzydziestoma oddziałami.

 

Spółka w chwili obecnej posiada ok. 900 zainstalowanych w Polsce urządzeń. Które urządzenia są najpopularniejsze?

Do najpopularniejszych na naszym rynku urządzeń należy zaliczyć dostarczane przez nas od początku działalności LECO w Polsce kalorymetry, analizatory termograwimetryczne oraz analizatory węgla i siarki.Niemałą grupę stanowią również spektrometry, w tym spektrometry mas.

 

Jakie są Pana przewidywania odnośnie trendów w obszarze analityki elementarnej i technik separacyjnych zarówno na rynku lokalnym i światowym?

Rynek analityczny nie jest zawieszony w próżni, lecz działa w określonym otoczeniu ekonomicznym. Stąd też da się zauważyć wpływ osłabienia kondycji poszczególnych gospodarek światowych na wyniki osiągane przez dostawców sektora analitycznego. Na szczęście, w naszym – to znaczy producenta aparatury – przypadku nie jest to aż tak znaczący wpływ, by mówić o kryzysie. Mam nadzieję, że wraz z poprawą nastrojów co do wzrostu ekonomicznego pojawi się szansa na jeszcze bardziej dynamiczny wzrost w obszarze analityki elementarnej, technik separacyjnych oraz spektrometrii mas. Tym bardziej, że rozwój technologii nie został zahamowany i producenci aparatury, w tym również LECO, mają do zaoferowania coraz to nowsze i doskonalsze rozwiązania adresowane zarówno do laboratoriów badawczych, jak i tych zajmujących się rutynową kontrolą próbek w przemyśle.

 

Jak w tych trendach pozycjonuje się firma LECO?

Każdego roku staramy się urozmaicić naszą ofertę, wprowadzając na rynek zupełnie nowe produkty lub nowe wersje produkowanych już urządzeń. Najbliższe lata zaowocują nowymi modelami wszystkich produkowanych przez nas analizatorów. Będzie to związane z przejściem na nową platformę konstrukcyjną o nazwie Cornerstone. Pierwsze produkty zbudowane na jej bazie, czyli analizator węgla i siarki CS844 oraz analizator tlenu, azotu i wodoru ONH836, pojawiły się już przed rokiem a teraz będziemy systematycznie wprowadzać nowe rozwiązania do pozostałych linii produktowych.

Również w dziedzinie spektrometrii mas czeka nas wiele innowacji. Jesteśmy coraz bliżej premiery absolutnie unikatowego systemu dwuwymiarowej wyczerpującej chromatografii gazowej sprzężonej ze wysokorozdzielczym spektrometrem mas korzystającym z technologii pomiaru czasu przelotu (TOF). W ślad za nim pojawi się również cała gama innych produktów bazująca na stale przez nas rozwijane technologii TOF oraz wysokorozdzielczego TOF.

Fot. 1. Analizator tlenu, azotu i wodoru ONH836 (po lewej) oraz analizator węgla i siarki CS844 (po prawej).

 

Jakie produkty obecnie znajdują się w ofercie firmy?

Nasza oferta jest bardzo bogata. Adresujemy ją do wielu różnych, czasem zupełnie ze sobą nie związanych aplikacji. Obejmuje zarówno stosunkowo proste przyrządy, jak również zaawansowane systemu. Mamy do zaoferowania kalorymetry do badania ciepła spalania paliw ciekłych i gazowych, analizatory termograwimetryczne do oznaczania wilgoci, części lotnych i popiołu, dwie rodziny analizatorów elementarnych do oznaczania węgla, wodoru, azotu, siarki i tlenu w materiałach organicznych i nieorganicznych, analizatory rtęci, spektrometry GDS do badania składu chemicznego metali, przyrządy do przygotowywania próbek metalograficznych, twardościomierze automatyczne i oprogramowania do analizy obrazu. Ponadto oferujemy systemu chromatograficzne typu GCxGC-FID/ECD, GC-TOFMS, GCxGC-TOFMS i wysokorozdzielcze spektrometry mas klasy GC-HR-TOFMS i LC-HR-TOFMS.

Fot.2. System Citius LC-HR-TOFMS (po lewej) oraz System Pegasus GC-HR-TOFMS (po prawej)

Kto jest potencjalnym odbiorcą takiego sprzętu? Jak można scharakteryzować klienta LECO Polska?

Nasza oferta adresowana jest do laboratoriów przemysłowych wykorzystujących aparaturę analityczną do kontroli parametrów surowców i wyrobów, do działów badawczo-rozwojowych skupionych na opracowywaniu nowych rozwiązań produktowych oraz do typowych laboratoriów badawczych znajdujących się na uczelniach wyższych oraz w instytutach badawczych. Nie zapominamy oczywiście o laboratoriach prowadzących działalność usługową w zakresie badań na zlecenie.

Czy aktualnie jakieś nowe produkty bądź rozwiązania technologiczne znajdują się w stadium rozwoju?

W najbliższych latach planujemy całkowite odświeżenie linii analizatorów związane z przejściem na platformę konstrukcyjną Cornerstone. Daje ona nie spotykane dotychczas możliwości rozwoju produktów pod kątem specyfikacji analitycznej. Podnosi przy tym niezawodność dostarczanych przez nas rozwiązań, chociaż w tej dziedzinie i tak wyznaczamy standardy.

W niedługim czasie zaprezentujemy także całą gamę urządzeń z dziedziny spektrometrii mas, między innymi unikatowego systemu dwuwymiarowej wyczerpującej chromatografii gazowej sprzężonej ze wysokorozdzielczym spektrometrem mas korzystającym z technologii pomiaru czasu przelotu (TOF).

 

Jakie są przewagi konkurencyjne firmy?

Od początku swego istnienia LECO stawiało na dwie cechy produkowanych urządzeń: innowacyjność i niezawodność. Jesteśmy wierni tej zasadzie od ponad 75 lat naszej działalności. Zaawansowanie technologiczne wyznacza nowe trendy na rynku aparatury analitycznej, stanowiąc niedościgły wzorzec do naśladowania. Do zalet technologiczny i konstrukcyjnych dołączamy bardzo sprawną obsługę serwisową, zarówno pod względem czysto technicznym, jak i w zakresie wsparcia analitycznego. Oprócz centralnego laboratorium aplikacyjnego w naszej siedzibie głównej w Stanach Zjednoczonych, w Europie oferujemy możliwość konsultacji z jednym z dwu Europejskich Centrów Technicznych: w czeskiej Pradze i niemieckim Mönchengladbach.

 

Jakie są plany rozwoju na najbliższe lata?

Od początku 2013 roku oddział polski stał się odpowiedzialny za sprzedaż i serwis urządzeń LECO na terenie krajów nadbałtyckich, to znaczy Litwy, Łotwy i Estonii. To rozszerzenie terytorialne stanowi kontynuację wzrostu, który osiągnęliśmy na rynku polskim. Wprowadzanie nowych produktów oraz budowanie struktur handlowo-technicznych na nowym terytorium to zadania na najbliższą przyszłość.

 

Jakie są perspektywy na dalszy rozwój?

Jestem niepoprawnym optymistą co do możliwości dalszego rozwoju LECO Polska. Wyzwania, które niesie ze sobą dzisiejsza dynamiczna sytuacja ekonomiczna oraz nowe produkty, które zamierzamy wkrótce zaoferować nakreślają perspektywy naszych działań, mobilizując do wnikliwego przyglądania się potrzebą naszych odbiorców.

Dziękuję za rozmowę

 

Rozmawiał Tomasz Sznerch

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem