Znajdź nas na:

BioCentrum Sp. z o.o.

Adres
ul. Bobrzyńskiego 14 30-348 Kraków
Telefon +48 12 297 47 20

Badania przedkliniczne in vitro: Stabilność metaboliczna

Metaboliczna stabilność leków odgrywa ważną rolę w ich biodostępności, a także wpływa na ich własności farmakokinetyczne. Spadek stabilności powoduje wzrost wydalania leku z organizmu, co w konsekwencji prowadzi do znacznego zmniejszenia jego biodostępności. Badania stabilności metabolicznej nowych leków pozwalają na określenie ich farmakokinetycznych parametrów (czasu półtrwania, klirensu, absorpcji). Dzięki temu można określić wielkość dawki i częstość podawania leku, tak aby jego stężenie w organizmie było efektywne.

BioCentrum oferuje dwie wysoce wydajne metody badania stabilności metabolicznej. Głównym celem obu metod jest ustalenie stabilności metabolicznej badanych substancji. 

W jednej wykorzystywane są mikrosomy wątrobowe, które zawierają większość enzymów odpowiedzialnych za metabolizm ksenobiotyków. 
W drugiej metodzie stosowana jest frakcja S9, która zawiera nadsącz uzyskany w wyniku wirowania homogenatu wątroby przy prędkości 9000g. Frakcja ta zawiera zarówno cytozol komórkowy, jak i błony siateczki endoplazmatycznej, w których znajdują się aktywne metabolicznie enzymy. 

W obu metodach testowane związki są preinkubowane z mikrosomami lub frakcją S9 przez 10 minut w 37 °C. Po tym czasie następuje inicjacja właściwej reakcji poprzez dodanie 1mM UDPGA lub 1mM NADPH. Czas trwania reakcji wynosi od 15 do 30 minut. Dzięki zastosowaniu wysoce sprawnościowej chromatografii cieczowej oraz technik spektrometrii masowej obie metody pozwalają na wykrycie badanych związków oraz ich metabolitów po wcześniejszej inkubacji z mikrosomami lub frakcją S9.

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem