Znajdź nas na:

IX Międzynarodowe Sympozjum poświęcone technikom chromatograficznym już trwa

26 maja 2014 r. w Lublinie rozpoczęła się trzydniowa międzynarodowa konferencja „International Symposium on Chromatography of Natural Products”. Podczas Sympozjum omawiano zastosowania metod analitycznych w analizie naturalnych produktów. Na kilkudniowe spotkanie przybyło wielu wybitnych naukowców z całego świata. Lubelski Park Naukowo- Technologiczny powitał Gości m.in. z Japonii, Austrii, Grecji, USA, Turcji, Niemiec, Szwajcarii, Norwegii, Portugalii i Południowej Afryki.

Sympozjum rozpoczęło się uroczystą Ceremonią Wręczenia Honorowego Doktoratu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Profesorowi Güntherowi Bonn. Profesor Bonn jest Dyrektorem Instytutu Chemii Analitycznej i Radiochemii Uniwersytetu w Innsbrucku. W Uchwale Senatu Uniwerstetu Medycznego w Lublinie możemy przeczytać „W uznaniu całokształtu wybitnych dokonań naukowych, organizacyjnych oraz dydaktycznych nadaje się prof. Güntherowi Bonn tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie”. Warto podkreślić, że Profesor Bonn może się pochwalić ponad 100 publikacjami naukowymi i ponad 25 patentami.

Po uroczystej ceremonii, goście zostali powitani w Parku Naukowo-Technologicznym w Lublinie. Pierwszy wykład (Chemometrics - the analytical chemist’s GPS through the phytochemical maze) wygłosił Alvaro M. Viljoen z Pretorii w Południowej Afryce, na temat złożoności w składzie metabolomów, które wynikają z różnych czynników środowiskowych, czynników biotycznych i abiotycznych. Prelegent wyjaśnił, że za pomocą analizy UPLC-MS można wyraźnie zaobserwować geograficzne wzorce klastrów Sceletium tortuosum uzyskane z dwóch różnych prowincji na terytorium Afryki Południowej. Kolejny wykład  (Pharmaceutically important phenylethanoids and iridoids: metabolomics, pharmacognosy and biotechnology) dotyczył związków aromatycznych fenyloetanoidów i irydoidów. Prelegent zwrócił uwagę, iż w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tymi związkami głównie ze względu na ich właściwości i rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób i zaburzeń. Podkreślił, że oprócz badań metodami chromatograficznymi, niezbędne jest wykonywanie analizy struktury związków za pomocą widm 2D NMR. Sesja pierwsza zakończyła się wykładem Jeana-Luca Wolfender z Uniwersytetu Genewskiego (Search for new stress induced bioactive natural products in plants and fungi using innovative metabolomic strategies), podczas którego przytoczono przykłady strategii stosowanych w celu identyfikacji biomarkerów. Drugą sesję stanowiły wykłady plenarne, przeprowadzone przez: Yoshinori Asakawa z Japoni, Monika Waksmundzka-Hajnos z Lublina i Ilkay E. Orhan z Turcji. Warto zaznaczyć, iż zarówno pod względem organizacyjnym, jak i doboru prelegentów, IX Międzynarodowe Sympozjum poświęcone technikom chromatograficznym, utrzymuje standardy światowych spotkań naukowych. 

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem