Znajdź nas na:

Laboratoria klasy BSL-3

16.02.2016 biohazard

Stopnie bezpieczeństwa biologicznego BSL zawierają się w przedziale od 1 do 4 i określają stopień dostosowania laboratorium do pracy z czynnikami biologicznymi o wzrastającym stopniu ryzyka. Grupa 1 to czynniki, poprzez które wywołanie choroby u ludzi i zwierząt jest mało prawdopodobne i które wymagają najmniej restrykcyjnych zabezpieczeń. Grupa 2 to czynniki, które mogą wywoływać chorobę u ludzi i zwierząt oraz mogą być niebezpieczne dla pracowników, jednak ich rozprzestrzenienie jest mało prawdopodobne, a skuteczna profilaktyka lub leczenie są dostępne. Grupa 3 to czynniki groźniejsze, które mogą wywoływać ciężką chorobę u ludzi i zwierząt oraz mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla pracowników. Istnieje ryzyko ich rozprzestrzenia, lecz zazwyczaj skuteczna profilaktyka lub leczenie są możliwe. Grupa 4 to najgroźniejsza grupa czynników o stopniu zjadliwości podobnym do grupy 3, jednak dla których istnieje wysokie ryzyko rozprzestrzenienia, a profilaktyka i leczenie nie są możliwe. Do tej grupy zaliczają się m.in. wirus gorączki Lassa, Ebola, Marburg czy tak zwane arenawirusy nowego świata.

 

Jak, gdzie, kiedy?

O klasyfikacji czynników biologicznych oraz wymogach bezpieczeństwa w laboratoriach BSL-1-4 decydują lokalne podmioty ustawodawcze. W USA są to wytyczne Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) – odpowiednika polskiego Ministerstwa Zdrowia – zaś na terenie Unii Europejskiej jest to dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady. Lokalne wytyczne wykazują niekiedy różnice w klasyfikacji. Dodatkowo, patogeny zwierzęce i ludzkie często klasyfikowane są oddzielnie. Dla tych pierwszych, wyróżnia się niekiedy stopnie bezpieczeństwa ABSL (ang. Animal Biosafety Level) lub BSL-Ag (ang. Biosafety Level Agriculture). Przykłady patogenów ABSL-3 (BSL-3-Ag) według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych obejmują:

  • Wirus afrykańskiego pomoru świń
  • Wirus klasycznego pomoru świń
  • Wirus ptasiej grypy
  • Wirus choroby guzowatej skóry bydła
  • Wirus pryszczycy
  • Wirus rzekomego pomoru drobiu (Newcastle)
  • Wirus pomoru małych przeżuwaczy
  • Wirus gorączki Rift Valley
  • Wirus pomoru bydła (księgosusz)
  • Mycoplasma capricolum

Klasyfikacji BSL w Europie podlegają takie rodzaje działalności jak: praca w zakładach produkcji żywności, rolnictwie, prace w trakcie których dochodzi do kontaktu ze zwierzętami i/lub produktami pochodzenia zwierzęcego, praca w ochronie zdrowia (w tym w zakładach odizolowanych oraz zakładach typu post-mortem), w laboratoriach klinicznych, weterynaryjnych lub diagnostycznych, w zakładach usuwania odpadów oraz przy urządzeniach oczyszczania ścieków. W Polsce nie istnieją do tej pory laboratoria klasy BSL-4, natomiast placówki posiadające laboratoria klasy BSL-3 to: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Warszawie oraz dwa ośrodki w Puławach - Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny. Pomieszczenie klasy BSL-3 powinno być oddzielone śluzą oraz posiadać odpowiednie zabezpieczenia uniemożliwiające rozprzestrzenienie się czynnika biologicznego. Prace niebezpieczne w pracowni powinny być prowadzone wyłącznie w obrębie komory laminarnej typu III. 

Jedną z kolejnych placówek, w których powstają laboratoria klasy BSL-3, jest Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W nowo wybudowanym budynku Instytutu Biotechnologii znajdują się dwa niezależne laboratoria tego typu. Jedno z laboratoriów przeznaczone będzie do pracy z organizmami prokariotycznymi, w drugim zaś prowadzone będą badania nad wirusami ludzkimi i zwierzęcymi w oparciu o hodowle tkankowe. Laboratoria spełniać będą wszystkie zalecane wymogi bezpieczeństwa i hermetyczności – w pomieszczeniach przez cały czas utrzymywane będzie podciśnienie w stosunku do środowiska zewnętrznego, zastosowane zostaną odpowiednie filtry dla powietrza wchodzącego i wychodzącego, a wszystkie materiały opuszczające laboratoria będą sterylizowane w specjalnych autoklawach przelotowych. - Integralną częścią laboratoriów jest oczyszczalnia ścieków, w której materiał biologicznie niebezpieczny będzie podlegał pełniej, trzystopniowej utylizacji – opisuje dr Michał Rychłowski z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów. Powstające pracownie będą pierwszymi laboratoriami klasy BSL-3 w Polsce północnej.

Obecnie realizowane projekty badawcze dotyczą zagadnień związanych m. in. z wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) i herpeswirusami.

 

 

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem