Znajdź nas na:

Mikroskopia konfokalna w nowoczesnym laboratorium

Trudno sobie wyobrazić w spółczesne laboratorium bez mikroskopu. Przez lata urządzenie to ewoluowało na tyle, że dzięki mikroskopowi konfokalnemu możliwa jest obserwacja obiektów w ogromnej rozdzielczości, w trójwymiarze. Na temat powyższego urządzenia wypowiada się ekspert współpracujący z firmą Genesius, dr Anna Kurzyńska-Kokorniak.

Trochę historii...

Pierwsze mikroskopy optyczny powstały ok. XVI wieku. Udoskonaleniem konstrukcji mikroskopu zajął się Antonie van Leeuwenhoek, dzięki któremu możliwa była obserwacja żywych komórek - bakterii czy komórek krwi. Przełom w mikroskopii elektronowej nastąpił w 1931 r. kiedy w Berlinie skonstruowano pierwszy mikroskop elektronowy. Dopiero za sprawą naukowca  zajmującego się badaniami nad sztuczną inteligencją, w 1961 r. skonstruowano pierwszy mikroskop konfokalny.

Jak powstaje obraz?

Mikroskopia konfokalna otworzyła przed badaczami zajmującymi się naukami biologicznymi czy medycznymi nowe możliwości. Jaka jest zasada działania takiego mikroskopu? Przede wszystkim obraz powstaje w wyniku zastosowania fluorescencyjnych barwników, którymi znakuje się docelowe struktury. Tylko wybarwione obiekty preparatu zostają zwizualizowane. Wiązka lasera skanuje powierzchnię badanego preparatu, co powoduje fluorescencję barwnika. Obserwuje się jedynie cienką warstwę, plaster preparatu, na który ustawiono ostrość. Po nałożeniu kilku warstw powstaje  obraz trójwymiarowy, bez potrzeby niszczenia takiego preparatu.

Zasadniczą zaletą mikroskopii konfokalnej jest wyższy kontrast oraz rozdzielczość w porównaniu z mikroskopią optyczną. Mikroskopia konfokalna eliminuje problem obrazów pochodzących spoza płaszczyzny ogniskowania. Mamy możliwość uzyskania obrazu preparatów żywych. 

 

 

Źródła:

http://www.mitr.p.lodz.pl/raman/brozek/pliki/zajecia/ANALIZA%20INSTRUMENTALNA%20TOWAROZNAWSTWO/wyklad7.pdf

http://www.kwadryga.pl/upload/Dokumenty/Artykuly_naukowe/Gf_naukowy_10_09.pdf

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem