Znajdź nas na:

Polska krajem innowacji: wartość sektora B+R z roku na rok rośnie!

Najnowsze dane dotyczące wydatków na badania i rozwój za 2012 rok, opracowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wskazują, iż dzięki wspólnie opracowanej przez Ministerstwo Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) polityce stymulowania prac badawczo-rozwojowych wśród przedsiębiorców, wydatki na sektor B+R osiągnęły rekordowy wynik 14,4 mld zł i są o prawie 23% wyższe niż rok wcześniej.

Badanie przeprowadzone przez GUS obejmowało działalność przedsiębiorców, szkół wyższych, jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk, instytutów badawczych, które prowadziły badania naukowe lub prace rozwojowe w sposób ciągły lub doraźny w 2012 roku. 

W badaniu wzięto pod uwagę wartość nakładów wewnętrznych na badania i prace rozwojowe (GERD - Gross Domestic Expenditure on R&D), które w dużej mierze decydują o rozwoju innowacyjności w danym kraju.  GERD stymuluje rozwój nowych technologii i pomaga przedsiębiorstwom w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej poprzez  wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów.

Według GUS w 2012 r. liczba podmiotów prowadzących działalność B+R była aż o 23.1% wyższa niż w roku poprzednim.  GERD w  2012 r.  wynosił  14,4 mld zł  i wzrósł w  porównaniu do poprzedniego roku  o prawie 23%, co oznacza, że w Polsce na badania nad innowacjami wydawanych jest 0,9% PKB (w 2011r. było 0,76%). Faktem jest, że współczynnik ten wzrósł dzięki zaangażowaniu w działalność B+R przedsiębiorców, a od 2010 roku intensywnie rośnie.  W 2012 roku wkład przedsiębiorców w rozwój działalności badawczo-rozwojowej wynosił ponad 5,3 mld złotych, co stanowi 37% nakładów na sektor B+R ogółem.

- To wymierne efekty reformy nauki i potwierdzenie skuteczności rozwiązań, które w niej przyjęliśmy. Porównując obecne statystyki do tych z 2008 roku, odnotowaliśmy niemal dwukrotny wzrost nakładów na badania i innowacje, to naprawdę wielki sukces polskich naukowców i innowacyjnych przedsiębiorstw – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

Budżet Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przeznaczony na badania i rozwój wynosi 4,5 mld zł rocznie. Na rozwój działalności badawczo-rozwojowej w Polsce każdego dnia  NCBR wypłaca 10 mln złotych, a blisko drugie tyle pochodzi z przemysłu. W ostatnim roku Centrum uruchomiło wiele programów wspólnie z przedsiębiorcami z różnych branż gospodarki. To właśnie udział przedsiębiorców w B+R stanowi główne koło zamachowe najbardziej innowacyjnych gospodarek świata.

Źródło: http://www.nauka.gov.pl

 

 

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem